Takiye paşası

Eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. İyidil’in 15 Temmuz’da darbe girişiminin tersine dönmesinin ardından “darbe karşıtı” gibi davrandığı ve örgütün en başarılı olduğu takiye taktiğini uyguladığını belirtti.

Güncel 14/06/2017 - 08:40
 Takiye paşası
-A +A

Takiye paşası

Ankara Cumhuriyet Savcısı Cengiz Akgül, eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile EDOK Okullar Komutanı Korgeneral Abdullah Barutcu, dönemin EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı Tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu, EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit, EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı Tuğgeneral Mehmet Topçu, Gözlem Subayı Binbaşı Ersal

Duman ve EDOK Eğitim Yöneticisi Albay Süleyman Güven hakkında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle iddianame düzenledi.


ÜÇ KEZ AĞIR MÜEBBET

İddianamede, şüphelilerden Güven dışındakilerin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarını işledikleri kaydedildi. Bunun yanı sıra İyidil, “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, diğer bütün şüpheliler ise “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” ile suçlandı. İyidil hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

ISPARTA’DAN HARBİYELİ GETİRECEKTİ

İddianamede, İyidil’in 15 Temmuz günü gerçekleşen darbe girişimi öncesinde FETÖ mensubu asker şahıslarla darbeye hazırlık konusunda düzenli görüşmelerinin bulunduğu, olay günü de sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve sözde atama listelerinde imzası bulunan Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Genelkurmay karargahında görüştüğü kaydedildi. İyidil’in, Isparta Dağ Komando Okulu’nda eğitim gören Harbiyelilerin kalkışmada kullanılabilmek için Ankara’ya getirilmesi için çaba gösterdiği kaydedildi.

ENGELLEME NUMARASI

İddianamede, darbe girişminin bastırıldığı sabah saatlerinde Etimesgut Zırhlı Birliklere giderek burada zaten derdest edilmiş darbecileri kendisinin teslim aldığı, buradaki tankların darbe amacıyla dışarı çıkışlarını engellediği görüntüsünü vermeye çalıştığı, derdest edilen darbecilerin adli kolluk görevlilerine teslim edilmemesi için yoğun çaba gösterdiği belirtildi. Bu çabaların ise FETÖ’nün çok iyi bir şekilde yaptığı takiyenin göstergesi olduğu vurgulandı.

YÖNETİM KADROSUNDAN

Darbe girişiminin bastırıldığı saatlerde televizyona çıktığına dikkat çekilen ve ısrarla kendisinin darbe karşıtı olduğunu gösterecek şekilde faaliyetler ve davranışlar sergilemeye çalıştığı vurgulanan İyidil’in “Darbenin engellenmesi için görevinin başına geçerek, bağlı birliklerine resmi yollardan yazılı ve sözlü talimatlar verebilecek durumda olmasına rağmen, bir kafede telefon görüşmeleri ile darbe kalkışmasının gidişatını anlamaya çalıştı” denildi. İddianamede ayrıca şüphelinin “örgüt adına faaliyet gösteren bir mensup olmaktan ziyade örgütün yönetim kadrosunda yer aldığı” kaydedildi.

MİT raporu Partigöç’ün kasasında

Metin İyidil’in sözde sıkıyönetim atama listelerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine atandığı, makam odasında yapılan aramada atama listesi diğer atamalar ibareli 56 kişilik liste bulunduğu belirtilen iddianamede, Yurtta Sulh Konseyi üyelerinden eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün kasasında MİT Müsteşarlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen 23 Haziran 2015 tarihli “Çok Gizli”, “Kişiye Özel” ibareli evrakların çıktığı ve 004141 nolu yazı ekinde İyidil hakkında FETÖ mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcut olduğunun belirlendiği ifade edildi. İddianamede, Partigöç’ün kasasında bulunan belgeler arasında İyidil’in kendi imzasını taşıyan 13 Temmuz 2015 tarihli emeklilik dilekçesi suretinin de bulunduğu belirtildi. (Yeni Şafak)

 

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Güncel kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Hüsnüye Erdoğan Şehit Ailesiyle İftar Yaptı