Konya'nın gizli cenneti Yerköprü Şelalesi

KONYA'nın Hadim İlçesi'ndeki Göksü Nehri yatağında bulunan 'Yerköprü Şelalesi' eşsiz doğal güzelliğiyle adete kentin gizli kalmış cennetlerinden birini oluşturuyor.

Konya Haber 18/06/2017 - 19:46
 Konya'nın gizli cenneti Yerköprü Şelalesi
-A +A

Konya'ya 110 kilometre uzaklıktaki Toros Dağları'nda Hadim İlçesi sınırlarında yer alan ve ilçeye 23 kilometre uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, doğal güzelliyle görenleri etkiliyor.

Akdenize dökülen Göksu Nehri üzerinde bulunan şelale, nehrin yaklaşık 25 metre yüksekliğinde alüvyon üzerine traverten çökmesi ve alttaki alüvyonun eriyerek köprü şekline benzemesiyle oluşan doğal bir köprüden kayalıkların dibinden çıkan Karasu Çayı'nın nehrin tabanına dökülmesiyle oluşuyor. Karasu Çayı'nın suyu yıl boyunca aynı kaldığı için, köprü üzerindeki bitki örtüsüne hiç bir zarar gelmiyor.

Şelale sayesinde birleşen iki su Akdeniz'e dökülüyor.

Yerköprü Şelalesi güzelliği kadar çok sayıda kişinin kayalıklarda gezinti yaparken düşüp suyun akıntısına kapılıp yaşamlarını yitirmesiyle de dikkat çekiyor. O nedenle de Konya Büyükşehir Belediyesi, ziyaretçilerin uğrak yeri olan bu eşsiz güzelliğin hem  turizme kazandırılması, hem de tehlikeli alanlarda önlem alınması için şelale çevresinde düzenleme çalışmasını sürdürüyor.

ETİKETLER

Yorum Yap
Yorumunuz
1000
Konya Haber kategorisine ait diğer haberler
Bugün içinde çok okunan haberler

Konya haberleri
Konya'da Silahlı Kavganın Arasında Kalan Genç Kız, Omzundan Vuruldu